1408 Sokak No:7 Alsancak İZMİR
Bize Ulaşın: 0530 890 7660

Astım Tedavisi

· Alerji Tedavisi · No Comments

Astım Hastalıgında Fonksiyonel Tıp Yaklasımı

ASTIM (Bronşiyal Astma): Astım nedir?

Astım, hava yollarının daralmasına sebeb olan ve havayolu iltihabı ile karakterize bir hastalıgıdır. Günümüze kadar astımda cok cesitli ilaclar kullanılmasına ragmen halen tam bir tedavi durumundan söz etmek mümkün degildir. Bu nedenle düzenli ilac kullanımına ragmen astım hastalıgına baglı yakınmaları devam eden hastaların konvansiyonel tedaviler dısında ki arayısları devam etmektedir.

“ASTIM, HAVAYOLLARININ (BRONŞLARIN) KRONİK (MÜZMİN) İNFLAMASYONU (YANGI, İLTİHAB) İLE SEYREDEN, NEFES DARLIĞI, HIŞIRTILI SOLUNUM VE ÖKSÜRÜKLE KARAKTERİZE BİR HASTALIKTIR.”

Bu tanımlamanın ayrıntılarına gelince;

 

HAVAYOLU NEDİR?

Havayolu, yani bronşlar, akciğerler içinde bir ağacın dalları gibi yayılan ve solunan havayı akciğer dokusu içine dağıtmakla görevli kanallardır.

Havayollarının iç kısmını mukoza adı verilen ince bir örtü kaplar, bunun altında hücrelerden, kan damarlarından ve salgı bezlerinden oluşan submukoza tabakası yer alır. En dışta da hava yollarını bir kuşak gibi saran kas (adale) tabakası vardır. Havayolları uçlara doğru incelir ve alveoller adı verilen hava keseleri ile sonlanır.

ASTIM SEMPTOMLARI NASIL OLUŞUR?

Astım havayollarının hastalığıdır. 

Astımda havayollarının mukoza ve submukoza tabakalarında inflamasyon (yangı) vardır.

Havayolları her türlü uyarana karşı (allerjenler, enfeksiyonlar, iyi ve kötü kokular, sigara dumanı v.b.) hassas hale gelir.

 

ASTIM HASTASININ YAKINMALARI NELERDİR?

Astım nedeniyle hava yolları daralacagı icin akcigerlere giden yetersiz hava NEFES DARLIĞI na yol acar. Daralmış havayollarından geçen hava ıslık sesine benzer HIŞIRTI (VHEEZİNG) ve HIRILTILI SOLUNUM a yol acar.

Havayolları sadece düz kasların kasılmasıyla degil aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artması ve  havayollarının tıkaması ile ÖKSÜRÜK ve BALGAM ÇIKARTMA şikayetlerine neden olacaktır.

Yandaki resimlerde, salgısı artmış ve daralmış bir havayolunun gerçek ve şematik görünümleri yer almaktadır.

Astımın Bütünsel Tedavisi

Kronik hastalıkların bütünsel tedavisinde amaç her zaman için bu hastalığa yol açan faktörlerin net olarak ortaya konulması ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması ile kalıcı bir iyileşmenin sağlanmasıdır. Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi astımlı hastalarda da bağırsakların florasının düzeltilmesi  eğer bağırsak geçirgenliği ile ilgili bir sorun varsa ona yönelik tedavilerin yapılması önem arz eder.  Kalıcı bir iyileşme için yanlış beslenme ile ilgili alışkanlıklar  terk edilmeli onun yerine doğal ve işlenmemiş  katkısız gıdalar  tercih edilmelidir. Astımın gelişiminde buğday veya inek sütü gibi maskeli alerjiler rol oynayabilir. Eğer gluten intoleransı mevcut ise glutenden fakir bir diyet  ve şekerli gıdalardan uzak durulması önemlidir. Yapılan çalışmalarda astım hastaların büyük çoğunluğunun bağırsak florasının bozulmuş olduğu görülmüştür.  Bağırsak florasının bozulması her zaman için bağırsak duvarını geçirgenliğinin bozulması ile karakterizedir.  Bağırsak duvarının bozulması ise  sindirilmemiş gıda maddelerinin, yabancı proteinlerin ve toksik maddelerinin de kan dolaşımına geçmesine neden olur. Bağışıklık  sistemimizin tanıyamadığı bu  maddelere karşı antikorlar oluşur.   Bağışıklık sistemimizin aşırı uyarılması ise alerjik rahatsızlıklara sebep olur.  Astım hastalığının tedavisinde öncelikle yapılması gereken alerjiye neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu faktörleri ortadan kaldırmadan sadece ilaçlar kullanarak  hastalığın yakınmalarını baskılamak kalıcı bir çözüm sağlamaz.  Hastalığa neden olan faktörler ortadan kaldırıldığında astım hastalarında kalıcı bir iyileşme sağlanabilir. Tedavi süresince Bağışıklık  sistemini güçlendirici ve sempatik sinir sistemini dengeleyici  Akapunktur tedavisinden faydalanabilinir.  Ayrıca astım tedavisinde ozon tedavisi de kullanılabilir. Sağlık bakanlığı tamamlayıcı tıp yönetmeliğinde astımın tedavisinde ozon tedavisi de endikasyon olarak gösterilmiştir. Ozonun  immün sistemi güçlendirmesi, kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırması ve bronş duvarında endotel hücrelerindeki düz kaslarını gevşeme etkisi ile bronş spazmının çözülmesini sağlar ve hastalığın nefes darlığının rahatlamasına neden olur.