1408 Sokak No:7 Alsancak İZMİR
Bize Ulaşın: 0530 890 7660

KOAH Tedavisi

· Genel · 3 Comments

KOAH Tedavisinde Fonksiyonel Tıp Yaklaşımı

Türkiye’ de ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan KOAH ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi “Kronik Obstrüktik Akciğer Hastalığı” yani uzun zamandır süregelen ilerleyici tarzda hava yolunda daralma ile karakterize inflamatuar bir akciğer hastalığının adıdır. Sigara içilmesi ya da pasif sigara dumanına maruz kalınması en önemli risk faktörüdür. Genel olarak hastaların tamamında nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma en sık görülen semptomlardır. Halk arasında kronik bronşit ve amfizem adı altında da bilinirliği yüksektir. Ama yine de  Türkiye’de tanı konulamayan 2-3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin edilmektedir. Tanı konulamayan hastaların tamamında nefes darlığı başta olmak üzere yakınmaları olmasına rağmen hastalar bu şikayetlerini içtikleri sigaraya veya ilerleyen yaşına bağladığı için tanı almadan hayatına devam ettirmektir.

Koah tedavisinde ilk yapılması gereken ilk şey sigaranın bırakılmasıdır.  Eğer istekli iseniz, kendi çabalarınız ve doğal tedaviler ile KOAH’ı tedavi etmek ve azaltmak için pek çok yol vardır. İlk ​​olarak KOAH semptomlarınız olduğunu fark etmeniz gerekir. Koah Tedavisinde uzman bir doktor tarafından değerlendirilmeniz ve tedavinin yönetilmesi çok önemlidir.

KOAH semptomları ve yaşam beklentisi

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı; kronik bronşit, amfizem, bronşektazi ve kronik hava yolu tıkanıklığı ile beraber olabilir. Bu hastalıkların tümü genelde geri dönüşsüz hava akımı kısıtlaması ile karakterizedir.

KOAH belirtileri, önemli akciğer hasarları ortaya çıkıncaya kadar görülmez ve özellikle sigara maruziyeti devam ederse, genellikle zamanla kötüye gitmektedir. Kronik bronşit için ana semptom, iki yıllık üst üste yılda en az üç ay bir günlük öksürük ve balgam çıkartılmasıdır.

KOAH belirtileri ve bulguları şunları içerir:

 • Günlük aktivitelerde veya fiziksel aktivitelerde nefes darlığı
 • Kronik öksürük
 • Hırıltı
 • Göğüste sıkışma
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Genel yorgunluk ve enerji eksikliği veya kronik yorgunluk sendromu
 • Mukus ya da balgam üretmek
 • İstenmeyen kilo kaybı (sonraki aşamalarda)

Bu semptomlardan bir veya daha fazlasına düzenli olarak sahipseniz, kesinlikle tıbbi yardım almanız gerekir. KOAH’ın erken teşhisi başarılı tedavinin anahtarıdır. Solunum problemi olan kimselerde pulmoner (akciğer) fonksiyonunu ölçmek ve KOAH’ı saptamak için spirometri denilen basit bir test kullanılabilir.

KOAH genel olarak 4 evrede değerlendirilir.

 • Evre 1 – çok hafif KOAH
 • Evre 2 – orta dereceli KOAH
 • Evre 3 – ağır KOAH
 • Evre 4 – çok ağır KOAH

KOAH Semptomları için Doğal Tedaviler

1. Sigarayı bırakın.

KOAH için konvansiyonel ve doğal tedavi planındaki en önemli adım aynıdır – her tür sigarayı bırakın. Elektronik sigaralar da buna dahildir . KOAH’ı daha da kötüleştirmek için yapmanız gereken tek şey sigara içmeye devam etmektir. Genel olarak, her türlü dumandan kaçınmalısınız. Hava kirliliğinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Sigara içen biri değilseniz, başkalarının sigara içtiği yerlerden kesinlikle bulunmamanız gerekir. Pasif sigara dumanı maruziyeti de akciğerlerinize zarar verebilir ve tahriş edebilir.  (Hatta kapalı şöminelerin tehlikeli kapalı hava kirliliği yarattığı gösterilmiştir.)

2. Nefesinizi iyileştirin.

KOAH hastalığınız varsa etkili nefes almanıza yardımcı olabilecek nefes alma teknikleri vardır. Bu nefes teknikleri KOAH yada astımlı kişilerin yanı sıra şu anda akciğer sorunlarını yaşamayan ancak daha iyi nefes almak isteyen insanlar için nefes alma yeteneğini artırmaya yardımcı olabilir.

Büzük dudak solunumu ve diyafram nefesi almak , kan oksijen seviyenizi artırabilir ve nefes darlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Sağlıklı yiyecekler ile beslenin.

Sağlıklı bir diyet KOAH semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle bazı gıdalar, KOAH karşıtı bir diyet söz konusu olduğunda esas alınmalıdır, bazı besinlerden isetamamen kaçınılmalıdır. Diyetinizde birçok vitamin, mineral ve lif bulunduğundan emin olmak için kesinlikle bol miktarda taze sebze ve meyve yemelisiniz. Narenciye meyveleri özellikle quercetin içerdiğinden yararlıdır . Deniz balıkları, keten tohumu, chia tohumları gibi  anti-inflamatuar etkileri olan omega-3 yağ asitleri size iyi gelecektir.

KOAH tanısı aldıysanız süt tüketimini tamamen kesmeniz çok iyi olacaktır, pastörize süt mukus ürettiği için şikayetlerinizin artmasına neden olabilir. Her zaman işlenmiş, dondurulmuş gıdalardan ve şekerden uzak durmanız gerekir. Katkı maddeleri, koruyucular ve gıda boyaları, nefes alma sorunlarına yol açabilir.

4. Yeteri kadar su içmelisiniz.

KOAH ta hastaların en çok muzdarip olduğu konulardan biri aşırı mukus salgısının neden olduğu balgam çıkarmadır. Yeteri su içmemeniz mukus salgısını artırarak balgamı arttırır. Günlük en az sekiz bardak su için.

Ev içinde nemlendirici cihazları kullanarak evinizdeki havanın nem içeriğini artırabilirsiniz . Nemlendiriciler de nefes almanın kolaylaşmasına yardımcı olabilir.

5. Egzersiz

Nefes almakta sorun yaşıyorsanız, egzersiz çok kötü bir fikir gibi görünebilir, ancak yerleşik olmak KOAH belirtilerinize yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz. Düzenli egzersiz, özellikle de yürüyüş başta olmak üzere kardiyo egsersizleri yaparak solunum kaslarınızı güçlendirebilir ve genel dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

KOAH’lı insanların yaklaşık yüzde 40’ında depresyon ve anksiyete düzeyleri yüksektir ve bu da sigarayı bırakmanın ve tedaviye uyum sağlamanın daha da zor olmasını sağlar. Egzersiz ayrıca ruh halini iyileştirir, depresyonu ve endişeyi azaltır, endorfin düzeylerini arttırır ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

6. Okaliptus Yağı kullanın.

Okaliptus yağı , KOAH’lı insanlar için çok yardımcı olabilir. Bir çalışmada Okaliptus yağı içerisindeki sineol aktif maddesinin KOAH’lı kişilerde alevlenmeri azalttığını ve genel olarak sağlık durumunun yanı sıra akciğer fonksiyonunu daha iyi seviyeye getirdiğini göstermiştir. Ayrıca, araştırmada sineolün KOAH’da hava yolu inflamasyonunun azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür. ( 1 ) (Dikkat : Okaliptus yağı, küçük çocukların yanında kullanılması uygun değildir.)

7. Ginseng’i tüketin

Ginseng, akciğer fonksiyonunu geliştiren ve ayrıca akciğerlerdeki bakterileri azaltan bitkisel bir takviyedir. Özellikle Panax ginsengi, Çin tıbbında astım ve KOAH başta olmak üzere solunum yolu hastalıklarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yakın tarihli bir araştırma, Panax ginseng ve içeriğindeki  ginsenosidlerin (ginseng’in aktif bileşenleri) KOAH gelişimiyle ilgili işlemleri inhibe ettiği görülmektedir.

8. N-Asetilsistein (NAC)

NAC  ile takviye , KOAH ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olur ve glutatyon düzeylerini arttırarak ve bronş mukusunu incelterek akciğer fonksiyonunu geliştirir. Glutatyon solunum sistemindeki oksidatif strese karşı savaşır ve bu da NAC’ı KOAH için güçlü ve etkin bir doğal tedavi yapabilir. ( 2 )

9. Soğuk havalardan kendinizi koruyun ve kalabalıktan mümkün olduğunca uzak durun.

KOAH yakınmalarını kötüleştiren şeylerden kaçınmak önemlidir. Sigaranın zararlarından zaten bahsetmiştim. Dikkat çekilmesi gereken bir diğer husus, soğuk havanın bronkospazmı tetikleyebilmesi yani hava yolu duvarlarının kaslarındaki kasılma nedeniyle nefes darlığına yol açması gerçeğidir . Hava çok soğuk olursa, dışarıda vakit geçirmekten kaçınmak ya da azaltmak akıllı bir fikirdir. Soğuk havaya çıkmadan önce bir yüz maskesi takarak önlem alabilirsiniz.

Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalma ihtimalinden dolayı, kaçınmanız gereken bir başka tehlike, kalabalık ortamlardır. Özellikle kış aylarında AVM den uzak durmanızı özellikle tavsiye ediyorum.

10. Stres Azaltın.

Stres; tüm sağlık sorunları ve hastalıklarında olduğu gibi, KOAH semptomlarını daha da kötüleştirir. Günlük stresinizi azaltmanız ve stresinizi sağlıklı bir şekilde yönetmeniz KOAH semptomları üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahiptir. ( 3 )

11. Kimyasallardan uzak durun.

KOAH tanısı konan 167 katılımcıyla ilgili 2015 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 60’tan fazlası KOAH semptomlarının tetikleyicisi olarak temizlik malzemelerini bildirdiler. Katılımcıların yüzde 50’den fazlası parfümlere, kokulu mumlara veya böcek spreyine maruz bırakıldıktan sonra sorun bildirdi. Yaklaşık yüzde 50’sinde saç spreyinin KOAH ataklarını alevlendirdiğini bildirdi. ( 4 )

KOAH Risk Faktörleri ve Gerçek Nedenleri

KOAH’ın en temel nedeni sigara içilmesidir.

KOAH için risk faktörleri şunları içerir: ( 5 )

 • Sigara – Şimdiye kadar, KOAH için en büyük risk faktörü uzun süreli sigara içilmesidir. Ne kadar çok sigara içiyorsanız hastalığınız gelişme riskiniz o kadar yüksek olur. Puro ve esrar içen insanlar da risk altındadır.
 • Pasif sigara dumanı maruziyeti – Büyük miktarda ikinci el dumana maruz kalan insanlar da risk altındadır.
 • Mesleki maruziyet – İşyerinde veya başka bir yerde kimyasal dumanlar, buharlar ve tozlara maruz kalmak KOAH’a yatkınlığı arttırır.
 • Genetik – KOAH’lı insanların yaklaşık yüzde 1’inde hastalık alfa-1 antitripsin denilen düşük protein seviyesine neden olan genetik bir bozukluktan kaynaklanmaktadır. Alfa-1-antitripsin karaciğerde yapılır ve akciğerlerin korunmasına yardımcı olmak için kan dolaşımına salınır. Diğer genetik faktörler, aynı zamanda, bazı sigara içicileri hastalığa daha duyarlı hale getirebilir.

Kadınlarda KOAH

KOAH’tan kaynaklanan ölümler kadınlarda erkeklerden daha yüksektir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır: ( 6 )

 • 1960’ların sonlarında tütün endüstrisi yoğun bir şekilde kadınları hedef aldı. Bu, kadınların sigara içilmesinde büyük bir artışa neden oldu. KOAH da dahil olmak üzere sigara içimiyle ilişkili yeni hastalık vakalarını kadınlarda daha sık görmeye başladık.
 • Kadınlar, sigara dumanı ve diğer kirleticilerden akciğerlere zarar vermek konusunda erkeklerden daha savunmasızdır. Akciğerleri daha küçüktür ve östrojen hormonu akciğer hastalığının kötüleşmesinde rol oynamaktadır.

Kaynaklar:

1- Concomitant therapy with Cineole (Eucalyptole) reduces exacerbations in COPD: A placebo-controlled double-blind trial. Heinrich WorthEmail author, Christian Schacher and Uwe Dethlefsen

2- Influence of N-acetylcysteine on chronic bronchitis or COPD exacerbations: a meta-analysis.

3- Life event stress and chronic obstructive pulmonary disease (COPD): associations with mental well-being and quality of life in a population-based study

4-As the Thermostat Goes Up, COPD Symptoms May Worsen

5- http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/dxc-20204886

6- http://www.lung.org/

3 comments on “KOAH Tedavisi

 1. I see you don’t monetize your website, don’t waste your traffic,
  you can earn extra bucks every month because you’ve got high quality content.

  If you want to know how to make extra money, search for:
  Boorfe’s tips best adsense alternative

 2. Degerli Doktorum,

  1 ay önce kadar tedavilere basladigimda nefes alamiyordum fakat suan uyguladiginiz tedaviler sayesinde gerçekten kendimi çok iyi ve enerjik hissediyorum. Hersey için çok ama çok tesekkürler.

 3. Iyi aksamlar babam 86 yasinda koah hastasi sigarayi birakti tedavi altinda..balgam sorunu yasiyor alternatif bir arayis icerisindeyiz..yardimci olabilirmisiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.