1408 Sokak No:7 Alsancak İZMİR
Bize Ulaşın: 0530 890 7660

Ozon Tedavisi Nedir?

· Genel, Ozon Tedavisi · No Comments

Ozon Terapi Nasıl Yapılır?

Ozon nedir?

insanlar  genel olarak ozonu daha çok “atmosferde bulunan ozon gazı” terimiyle tanımaktadır. Ne yazık ki birçok kişi ozon tedavisinin hastalıklarda kullanımından haberleri yoktur. Ozon gazı kullanılarak yapılan tedavilere ozon terapi adı verilmektedir. Ozon tedavisi başta Almanya olmak üzere yaklaşık olarak 100 yıldır kullanılmaktadır.

Ozon, “O3”  aslında üç oksijen atomunun birleştiği “aktifleştirilmiş” oksijen formudur.

Ozon Ne Yapıyor? Nerede kullanılabilir?
Kimyasal açıdan ozon bir oksitleyicidir. Daha basit terimlerle bakterileri, virüsleri, parazitleri, amipleri, küfleri, mantarları yok eder ve zararlı kimyasalları ve yabancı maddeleri parçalayıp yok eder. Klordan 35 kat daha güçlüdür ve arkasında hiçbir zararlı kimyasal madde veya yan ürün bırakmaz ve uygun şekilde ve uygun miktarlarda kullanıldığında toksik değildir.

Ozon etki mekanizmaları nelerdir?

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, hastalanmaya karşı savunmasız olduğunuz anlamına gelir. Hastalandığınız zaman bağışıklık sisteminiz zayıfsa, iyileşme olasılığınız daha az demektir.

Ozon tedavisi bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkileri nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı hastalıklarda kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için enfeksiyon ve kansere direnci arttırır.

Antibakteriyel ve antiviral etkileri nedeniyle bakteri virüs ve mantarlara üzerinde öldürücü etkiye sahiptir.

Doku ve hücrelerin oksijenlenmesini arttırarak kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini arttırır ve dokulardaki oksijen eksikliğini giderir.

Kanın viskozitesini azaltır, akışkanlığını arttırır, damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve kapiller kan damarlardaki tıkaçları çözülmesini sağlayarak kan dolaşımını düzenler. Damar duvarını olan etkileri ile tansiyonun normal sınırları gelmesini sağlar.

Kanser hücreleri üzerinde olan etkileri ile tümör hücresinin zarlarını parçalayarak ve bağışıklık sistemini güçlendirerek tumor hücrelerinin çoğalmasını ve metastaz yapmasını engeller.

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi etkinliğini arttırır ve yan etkilerini ise en aza indirir.

Karaciğer ve böbrek hücreleri üzerindeki pozitif etkileri ile bedenimizdeki kimyasal ve ağır metallerin temizlenmesine yardımcı olur.

Vücudumuzdaki endorfin adı verilen doğal ağrı kesicilerin seviyesini arttırarak ağrı kesici özellik gösterir.

Bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici etkileri ile alerji ve astım gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Ozon Tedavisinin Kullanıldığı Hastalıklar

Dolaşım bozuklukları

Arteriyel dolaşım bozuklukları, bacaklarda soğukluk hissi ve kısa bir mesafe yürüdükten sonra bacaklarda ağrı yakınması var ise  ozon ile başarıyla tedavi edilebilir.

Yenilenme ve Canlandırma

Ozon tedavisi, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinde hücresel metabolizmayı aktive eder ve genel durumda düzelme meydana getirir, bu da genel olarak canlanmaya neden olur. İş hayatında stres yaşayanlar, zihinsel ve fiziksel olarak zor şartlarda çalışan insanlar ozon tedavisine özellikle iyi yanıt verirler. Profesyonel sporcular, daha iyi bir performans sağlayabilmek için  bu tür tedaviden faydalanabilir.

Yaşlı hastalar da oksijen ihtiyacı arttığı için ozon tedavisine çok iyi yanıt verirler, bu da vücudun kendi antioksidanlarının ve radikal temizleyicilerinin artmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesini sağlar.

Ozon tedavisi, azalmış konsantrasyon yeteneği, performans da genel azalma, yürüme sırasındaki güvensizlik ve baş dönmesi hissi ile ortaya çıkan serebral dolaşım bozukluğu vakalarında da pozitif bir etkiye sahiptir.

Göz Hastalıklarında Ozon Tedavisi

Ozon tedavisinin;  Optik sinirin atrofisine neden olan “yaşa bağlı maküla dejenerasyonu” olarak bilinen atrofik ve dejeneratif değişiklikler gibi gözleri etkileyen dolaşım bozukluklarında  klinik bulguları düzelttiği gözlemlenmiştir. Siena Üniversitesi Oftalmoloji Kliniği tarafından yapılan ozon tedavi uygulamalarında bu etkiler klinik olarak gösterilmiştir.

Kanser ve Tamamlayıcı Tıp Tedavisi

Tamamlayıcı Tıp tedavilerinden biri olarak uygulanan major – minör ozon / oksijen otohemoterapi veya rektal uygulama (insuflasyon) uygulamaları kanser tedavisinde faydalıdır.

  • • Düşük doz ozon vücutta bir immünoaktivasyon meydana getirir: lenfositler, T helper, baskılayıcı hücreler ve NK (doğal öldürücü) hücreler gibi bağışıklık kazandırıcı hücreler, spesifik haberci maddeleri, yani interferonları ve sitokinleri üreterek bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı destekler.
  • • Sağlıklı hücrelerde ve organlarda hücresel antioksidanların ve radikal süpürücülerin indüksiyonu ve aktivasyonu, serbest oksijen radikallerini azaltır ve bir hücre koruma mekanizması oluşturur.

Mantar Enfeksiyonları, Enfekte Cilt lezyonları ve Yaraları

Tıbbi ozon, cildin sürekli mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede güçlü bir araçtır, özellikle ayaklar, gövde ve mukoza zarlarının kombine mantar / bakteriyel enfeksiyonları, kronik yaralar, bacak ve uyluk ülseri, diyabetik ayağa bağlı enfekte yaralar  tıbbi ozonla etkin şekilde tedavi edilir.

Tıbbi ozon, aynı zamanda, candida gibi dahili fungal enfeksiyonların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Viral Hastalıklar

Herpes simpleks (serpigo) ve herpes zoster (zona) virüslerden kaynaklanır. Çok sık görülen dudak uçuğu, klasik yöntemlerle kombine edildiğinde ozon tedavisi ile birlikte iyi yanıt verir.

İnflamatuvar Karaciğer Hastalıkları

İnflamatuar karaciğer hastalıkları tıbbi ozon için klasik endikasyonlardır. Hepatit A nispeten kolayca tedavi edilir ve iyileşir. Bununla birlikte, kronik hepatit B  etkin tedavisi, majör ozon hemoterapisi ile kombine konvansiyonel terapi ve rektal ozon insuflasyonu beraber içerir. Bu terapi şekli, kronik hepatit C’nin tedavisi için de geçerlidir.

Eklemlerin İnflamatuar ve Dejeneratif Hastalıkları

Kemik deformiteleri gelişmemiş erken dönemde ki eklem sorunları tıbbi ozona çok duyarlıdır. Bu, gonartrozlar veya diz ve omuz eklemlerinin aktif artrozu için geçerlidir. Temel klasik medikal tedaviye ilaveten, intraartiküler ozon enjeksiyonları ile beraber fizik tedavi ile kombine olarak başarı şansı artar. İyileşme sürecinde ozonun anti-inflamatuar özelliklerinin yanısıra, bağışıklık modülasyonu ve kıkırdak hücresi metabolizması üzerine olan aktivasyonu rol oynar.

Romatizma, Artrit ve Romatoid Artrit

Romatizma,  romatoid artrit gibi iskelet sistemi ve kas sistemlerini tutan hastalıklar ağrılıdır ve genelde sabahları hareket kısıtlılığına neden olur. Fizik terapinin yanı sıra temel bir terapi programı ile kombine edilmiş tıbbi ozon uygulaması yararlı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Ozonun etkinliği, bağışıklık düzenleyici ve antienflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Ağrı Terapisi

Düşük konsantrasyonlarda ve miktarlarda ozon, kas gerginliği, kronik kas ağrısı, tetik noktaları vb. Için etkili bir tamamlayıcı tıp tedavisi  olarak kullanılır.

Bunun dışında ozon tedavisi

Yara ve yanık tedavilerinde

Diyabete bağlı gelişen yaralarda enfekte olmuş iyileşmeyen yaralarda

Uzun süre sırt üstü yatmaya bağlı olarak gelişen bası yaralarının tedavisinde

Dolaşım bozukluğu sonucu gelişen bacaklardaki yaralar da

Ameliyat öncesi veya ameliyat sonrası zor iyileşen yaraların tedavisinde ve yara izlerinin tedavisinde başarı ile kullanılır

Dolaşım bozukluğu ve damar tıkanıklıklarında

Ozon tedavisi damarda bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak damar içi basıncın azalmasına ve tansiyonun düşmesini sağlar dokuların yeniden oksijenlenmesi sağlayarak kapiller damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasına sağlar kanın pıhtılaşmasının azalması ve akışkan hale gelmesiyle damar tıkanıklıkları tedavisinde etkin olarak kullanılır aynı zamanda damar sertleşmesine neden olan damar çeperindeki kolesterol plakların yıkılmasını sağlar.

Ozon genellikle tek başına bir tedavi olarak değil, diğer terapilerle birlikte kullanılır.

Ozon tedavisi İzmir sorularınız için 0530 890 76 60 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz. Ozon tedavi konusunda unutulmaması gereken en önemli nokta tedavinin doktorlar tarafından uygun şartlarda yapılması gerekmektedir.  İzmir Ozon terapi fiyatları hastalığın ağırlığına ve işlemin seans sayısına göre farklılık gösterecektir.

 Uzm. Dr. Levent Sepit, Ozon Tedavisi İzmir Merkezinde Hastalarına Hizmet Vermektedir.